"Loading..."

Avangarde Mobilya Nedir

Yazar: Meryem Yıldız Tarih:2020-07-02 11:30:37

Avangarde Mobilya Nedir?

Avangarde mobilya tasarımları artık hayatımızın birçok alanında yer almaya başladı.  Ev mobilyalarında olduğu gibi ofis mobilyalarında da tercih edilen bir tarz oldu. 

Avangarte Nedir?


Avangart kelimesini mutlaka duymuşuzdur. Peki anlamını biliyor muyuz? Avangart ne demek? Kime ve neye denir? 

Avangart (Fransızca: avant-garde), Fransızca askeri bir terim olan öncü birlik sözcüğünden gelir. Gerek Fransızcada gerek diğer dillerde kültür, sanat ve politika ile bağlantılı olarak, "yenilikçi" kişiler veya "deneysel" işler anlamına gelir.

Sanat ve siyaset alanında kullanılan avangard terimi, Rönesans'ın askeri teorisinden devşirilmiş bir metafordur: Battaglia, retrogard, avangard, hareket halindeki bir ordunun üç bölümünü temsil eder. Bu terimi sanat alanında kullanan ilk kişi Saint-Simon'dur. Bundan sonra devrimci siyasi hareketlerin, özellikle komünist hareketlerin jargonuna girer.

Avangart sanat; kültür, gerçeklik tanımları içindeki kabul edilmiş normları sarsıp sınırlarını değiştirmeyi amaç edinmiştir. Bu normlar sosyal reformdan estetik deneyimlerin değişimine kadar çeşitlilik gösterebilir.


 
Ofis Mobilyalarında  Avangarde

Fransız kökenli bir kelimeden gelen Avangarde mobilyanın kelime anlamına bakacak olursak sanat ve edebiyatta öncü, deneysel fikirler anlamına ve her tarzdan mobilyanın farklı tarzı anlamına gelmektedir.  Ofis mobilyalarında da  kullanılan bir terimdir. 

Günümüzde bakacak olursak Avangarde mobilya klasik mobilya tarzına yenilikçi bir bakış anlamına gelmektedir. Avangarde mobilyaların en bilinen ve temel özelliği ise sanat içeren bir yapıda  olmalarıdır. Klasik mobilyalar, lüks ve görkemli altın varaklı şık ve göz alıcı mobilya modellerinden oluşmaktadır.


 Avangarde mobilyalar içerisinde barındırdığı hem retro doku hem de geleceğe farklı bir bakış açısı oluşturan çizgileriyle son derece modern, şık, sade, zarif ve yüksek konfor kalitesi sunmaktadırlar. Yapılarında tarihin her dönemine ışık tutabilecek motifler barındıran bu mobilyalar, aynı zamanda günümüze de hitap eder. Yeni nesil tarafından da çok tercih edilen karakteristik birçok imajı barındırmaktadır. Avangarde mobilyalar ise klasik izleri taşır. Avangarde mobilya klasik mobilyanın tersine daha az oyma motifler, daha az altın varak ve daha zarif ve sade tasarımlardan oluşmaktadır. 

Avangarde Mobilya ile Klasik Mobilyalar Arasındaki Farklar

Avangarde mobilya ile klasik mobilyalar arasında aslında taban tabana bir fark yoktur. Aralarındaki fark tasarımın yoğunluğudur. Aslında avangarde  mobilyalar, klasik mobilya ve modern mobilyaların birleşimleri de diyebiliriz. Kimi modellerde klasik tasarımı daha ağır basmakta, kimi modellerde ise modern tasarımı daha ağır basmaktadır. Ancak hem oyma motifli hemde kapitone kaplamalı tasarımları da dengeli ve sade bir konsept oluşturmanızı sağlayacaktır. Avangarde  mobilyada daha hafif malzemeler kullanılabilir. Avangarde  mobilyaların kumaşları da tasarım ve yapı açısından farklı ve geniş bir yelpazeye sahiptir. Modern kumaş modelleri, dokuma kumaşlar, motifli kumaşlar bunlardan birkaçıdır. Avangarde mobilya birçok alanda kullanılabilir örnek olarak ofis mobilyalarında da bu şıklığı isteyenler için üretilmiş birçok model bulunmaktadır.

 Avangarde mobilya heybetli, yoğun oyma motifli ve işçilikli mobilyaların aksine zarif ve sadedir. Avangart mobilyaların oyma motifleri de daha hafif ve sade  olmaktadır. 

 

Avangarde Mobilya Seçimi

Avangarde  ofis mobilyaları, ofis odaları ve ofis bekleme salon takımları diğer mobilyalara nazaran boyutları daha büyük ürünlerdir. Bu sebeple işini şansa bırakılmamalıdır. Seçimlerinizi usta ellere bırakan pek çok müşteri bulunmaktadır. Genel olarak müşteriler yapılan seçimlerden oldukça memnun kalırlar çünkü işin eğitimini almış kişiler bu mobilya türünün nerede, nasıl duracağını kestirebilir, evinizin ışık almasına bağlı olarak renk tercihini bile yapabilirler. 

Müşteriler avangarde büro  takımı seçerken mobilyanın konforlu, rahat ve kaliteli olmasına çok dikkat etmeleri gerekmektedir. Salonlarda şıklığı tercih edenler, evinde bir bütünlük olmasını isteyenler için pek çok alanda mobilya üretilse de yine en çok üretim, avangarde salonlar ve avangarde yatak odası türünde olmaktadır. Ofis mobilyalarında rahatlığın yanı sıra zarafeti, sadeliği ve şıklığı  arayanlar için de avangarde mobilya birbirinden farklı modeller üretilmekte, her zevkten, her yaştan insan aradığı modeli bulmaktadır. Ofis odası takımlarının şıklığı özellikle yeni evlenecek çiftler veya yatak odasını yenileyecekler  için oldukça önemlidir. Avangarde ofis mobilyası takımları ve ofis koltuk takımları her kesime hitap eder.


Avangart takımlar her ne kadar pahalı gibi dursa da her keseye, her bürçeye uygun büro mobilya ve büro mobilya tasarımları bulunmaktadır.