"Loading..."

Ofis Mobilyaları Nasıl Temizlenir

Yazar: Furkan Alper Tarih:2020-05-26 10:51:27

Ofis temizlik
Ofis temizliği iş disiplini ve genel görünüm açısından oldukça önemlidir. Ofisin temiz olması kullanılan mobilyaların temiz olmasından geçmektedir. Ofis mobilyaları genelde ahşap olduğu için burada bilinmesi gereken nokta ahşap mobilyalarda uygulanacak temizlik yöntemleridir. 

Ofis mobilyalarının ahşap malzeme içeren eşyalarının temizlenmesinde yapılan en büyük hata kimyasal ürünler kullanmaktadır. Ofis mobilyalarının çamaşır suyu veya deterjanla temizlenmemesi gerekmektedir. 

Ofis mobilyalarının güneş ışığına ve toza maruz kalması çok çabuk bir şekilde kirlenmesine neden olabilmektedir. Bu nedenle ofis mobilyalarının yeri çok iyi ayarlanmalıdır. Ofisin zemini tozdan arındırılmalı ve masa ve sandalye gibi eşyalar doğrudan güneş olan bölgelere konumlandırılmamalıdır. 

Ofis mobilyalarının temizlenmesi esnasında özel içerikli koruyucu temizlik malzemeleri kullanılmalıdır. Bu malzemeler sıradan temizlik malzemeleri gibi yoğun bir şekilde asit içermez. Bu temizlik malzemeleri internet üzerinden de özel olarak alınabilmektedir. 

Ofis mobilyaları temizlenirken ipek ya da kumaş temizleme araçları kullanılmalıdır. Bu ürünler ofis mobilyasının çizilmesini önlemektedir. Ayrıca temizlik malzemesinin yüzeye daha kolay bir şekilde yayılmasını sağlar. Ofis içerisinde uzanılması güç yerler ise yumuşak tüylü toz fırçaları ile temizlenebilmektedir.

Ofis mobilyaları temizlenirken eşyaların ıslak bırakılmamasına dikkat edilmelidir. Temizliğin sonrasında kuru bir bezle ofis mobilyası kurulanmalıdır. Temizleme esnasında güzel kokulu spreylerden de faydalanılabilir.

Ofis mobilyalarının kolay bir şekilde temizlenebilmesi için özellikle masa üzerindeki gereksiz eşyaların kaldırılması gerekmektedir. Masa üzerinde bulunan kağıt ve diğer fazlalık malzemelerin geri dönüşüm çöplerine gönderilmesi gerekmektedir.

Ofis mobilyaları üzerinde çıkarılması güç lekeler bulunabilmektedir. Mürekkep, dolma kalem ve fosforlu kalem lekeleri gibi çıkması zor lekeler, çok az bir alkol ile temizlenebilir. Fakat bunun için mobilyanızın ahşap olmaması gerekmektedir.

Ofis mobilyalarında karşılaşılan lekelerin çoğunu çay ve kahve lekesi oluşturmaktadır. Bu lekelerin temizlenmesi için ılık bir su ve yumuşak yüzeyli bir bez kullanılmalıdır. Ofislerde kullanılan bilgisayarların yüzeyleri de dezenfekte edici spreylerle silinmelidir.

Ofis mobilyaları üzerindeki kabloların temizlenmesi için de nemli bir bez tercih edilmelidir. Bununla birlikte kitaplık, raf, dolap gibi eşyaların detaylı bir şekilde temizlenebilmesi için nemli bir bez ile dezenfekte edici temizlik malzemeleri kullanılmalıdır. Mobilya magazalarının bulundugu modoko ofis mobilyacılar caddesindeki magazalardan bilgi ve temizlik dezenfaktosyalarından bulabilirsiniz.