"Loading..."

Ofis Tasarımının Püf Noktaları

Yazar: Meryem Yıldız Tarih:2020-06-06 12:57:35

Ofis Tasarımının Püf Noktaları

 

Çok sayıda kişi günün büyük bir bölümünü ofislerde geçiriyor. Sürekli olarak çalışılan ve zaman geçirilen bu ofislerin iç dizaynları son derece önemli olurken bir yandan kişilerin psikolojik durumlarını bir yandan da sağlıklarını etkiliyor. Araştırmalar çok dikkatli bir biçimde gerçekleştirilen ofis proje işlemlerinden sonra tasarlanan ofislerde çalışan kişilerin daha verimli bir biçimde çalıştığını ortaya koyarken bu durum çok profesyonel bir sektörün açılmasına sebep oluyor.

Günümüzde artık ofislerde kullanılan mobilyalar yalnızca renklerine ya da şekillerine göre seçilmezken birçok farklı etmeni içerisinde barındırıyor. Genel olarak verimin arttırılması, kişilerin psikolojik olarak kendini rahat hissetmesi ve gelen ziyaretçileri etkilemesi açısından ofislerin çok başarılı olması isteniyor.
Genel olarak günümüzde modern bir tarza sahip olan ofisler tercih ediliyor. Bu doğrultuda oluşturulan ofis proje çalışmaları sürekli olarak yenilikçi ve çağa ayak uydurmuş bir firma görüntüsü çizme doğrultusunda ilerliyor. İlk olarak ofis içerisinde gerçekleştirilen modern tasarımlarda kişilerin gerekenden daha fazla abartılı mobilyalar kullanması çalışanlarının sürekli olarak dikkatinin dağılmasına ve verimli çalışamamasına sebep oluyor. Bu sebeple de modern tasarımlar yapılırken sadeliğin ve şıklığın çok iyi bir şekilde ofise yansıtılması gerekiyor.

 

Ofisin içerisinde kullanılacak olan ofis mobilyaları seçilirken genel olarak en fazla masalara önem veriliyor. Bir yandan masaların ofis içerisinde nasıl konumlandırılacağı düşünülürken bir yandan da ofiste tercih edilecek olan masaların ebatları konusunda araştırmalar yapılıyor. Masaların konumu belirlenirken masaların güneş ışığını ya da ofisin ışık kaynağını soldan alması oldukça önemlidir. Aksi halde kullanılan kalemin gölgesi kağıdın üzerine düşerken bu durum çeşitli zorlanmalara sebep olabilmektedir. Bu tarz küçük ayrıntılar masalar tasarlanırken son derece fazla dikkat edilen ayrıntılar olur.
Ofislerde gelen ziyaretçilerin ağırlanması için tercih edilecek olan koltuklar da tasarımın ana öğelerinden birisini oluşturmaktadır. Bu aşamada ofis mobilyaları arasında koltuklar seçilirken bir yandan konfora önem verilirken sonrasında estetik etmenler ve temizlik gelmektedir. Ofisin içerisinde yer alan koltukların çok geniş olması ya da yatmaya müsait olması çalışanların boş zamanlarında koltuğa uzanması isteği doğurabilmektedir. Bu etmenler de kişilerin verimsiz çalışması anlamına gelen durumlardan birisidir.


Ofislerde diğer aksesuarların seçimi son derece önemlidir. İçerideki insanlar masalarda durağan bir şekilde çalışmak yerine çok daha hareketli bir sistemle çalışıyorlarsa camların kullanılması sorun yaratacaktır. Buna ek olarak çok fazla ayna kullanılması da tasarım açısından doğru bulunmaz. Genel olarak alanı büyük gösterse de ofis mobilyaları çok fazla sayıda gözükeceğinden karışık bir ortam sunacaktır.
Ofis proje konusunda tüm bu ince ayrıntıları firmaların kendi başlarına düşünmeleri oldukça zordur. Bu sebeple de abbamobilya.com adresinden ulaşacakları gibi profesyonel firmalar ile çalışarak şirketler çok şık ofislere sahip olabilirler. Ofis tasarımı sektörüne yön veren firmalardan birisi olarak çok ekonomik ve kaliteli bir hizmet yeni müşterilerini beklemektedir.